Jak zvládnout deprese před porodem

02.05.2023

Termín porodu nastal a pořád nic. Nevíte, kdy a jak to vypukne, a chcete to mít za sebou. Hlavně v letních teplech. Každý se neustále ptá a zajímá, ale vás to spíše stresuje než těší, že mají zájem.

Jak se odreagovat?

Nemyslet na porod, který se blíží, je komplikované. Neustále to někdo připomíná a kontroly jsou častější, takže se tématu nevyhnete. Je-li to první porod, pořádně nevíte, co vás čeká a jak to bude bolet. Pokud máte již porod za sebou, zase vás trápí, zda bude probíhat stejně jako ten předchozí nebo jinak.

  • Vyjít si na kafe s kamarádkou - zavolejte nebo napište kamarádce a jděte ven. Hned v úvodu ovšem zakažte téma porod. Jistě budete i tak mít spoustu témat, kterým se zasmějete a přijdete na jiné myšlenky, než které vás neustále trápí.

  • Pohlavní styk - uvolnit se a zároveň zapojit i tatínka, který je jistě také už natěšený na miminko. Dlouhá předehra, akt uspokojení a následná relaxační sprcha uklidní každého, i když si to nepřizná.

  • Dlouhá procházka - dlouhá procházka, která vás přivede do stavu únavy, vás přivede i do stavu relaxu. Myslete ovšem na to, že rodit můžete kdykoli, takže byste měla mít neustále v zásobě alespoň trošku energie, kterou budete potřebovat.

  • Bazén - nejen že odreaguje, ale také příjemně zchladí při vysokých teplotách nebo návalech horka. Je-li voda v bazénu zahřátá sluníčkem nebo je v krytém bazénu pouze teplá, působí na podbřišek a může být nápomocná k uvolňování porodních cest.