Ověřené trendy k snadnějšímu porodu

12.04.2023

V současnosti přichází ze strany porodníků a porodních asistentek spousta nových impulsů a nabídek, jak si porod přirozeně, ale v mezích možností usnadnit a ulehčit. Pojďme se na ně podívat. 

Ověřené trendy, které můžete využít k snadnějšímu porodu

Lněný olej a lněné semínko

Od 36. týdne těhotenství je doporučováno užívat lněné semínko nebo 1 lžičku lněného oleje denně. Díky slizkému povrchu, který se na povrchu lněného semínka vytvoří po kontaktu s vodou, se podpoří vlhkost porodních cest. V pochvě se tak vytvoří více sekretu a dítě tak snadněji přijde na svět. Lněné semínko má vliv jen na porodní cesty a nevyvolává kontrakce.

Maliníkový čaj

Maliníkový čaj je doporučováno popíjet 4-6 týdnů před termínem porodu. Tento čaj ovlivňuje hladkou svalovinu a podpoří vznik kontrakcí svalů v malé pánvi. Díky jeho užívání se může zkrátit vaše druhá doba porodní a zmírňuje porodní bolesti. Bude-li druhá doba porodní trvat kratší dobu, sníží se také riziko komplikací při porodu.

Bylinná napářka

Některé porodnice nabízejí ženám při porodu možnost bylinné napářky. Můžete si ji také připravit v pohodlí domova. O co jde? Jde o postup, který používaly již naše prababičky. Podmínkou aplikace je ukončený 38. týden těhotenství.

V lékárně či na internetu zakoupíte originální napařovací směsi na bylinnou napářku. Ve větším hrnci si uvaříte vodu a do ní vložíte sáček se směsí podle návodu. Usadíte se na napařovací stoličku tak, abyste měla odhalená rodidla. Pod stoličku umístíte hrnec se směsí. Pára vás nesmí pálit, pokud ano, chvíli vyčkejte, než lehce vychladne. Napářka trvá asi půl hodiny. Až přestane hřát, lehněte si do vyhřáté postele a pokračujte v relaxaci.

Během porodu můžete bylinnou napářku použít vsedě nebo v kleku. Záleží na vašem stavu. Pára dopomůže snadnějšímu otevření porodních cest. 

Masáž hráze

K masáži hráze můžete zakoupit v lékárnách a drogeriích velké množství speciálních olejů, k tomu určených. Není doporučeno užívat jiné přípravky, abyste si do porodních cest zbytečně nezanesla látky, které by vám mohly uškodit a vyvolat například zánět. Díky masáži hráze můžete docílit nižšího rizika poporodních poranění. Jde o masáž měkkých tkání mezi pochvou a konečníkem ženy. Svaly se díky ní uvolní a budou poddajnější a pružnější. Postupujte tak, aby vás masáž nebolela. Tkáň masírujte pomalu a jemně.

Aniball

Aniball je pomůcka, která prokazatelně snižuje riziko poporodních poranění, usnadňuje porod a po šestinedělí urychluje obnovu pánevního dna. Jde o nafukovací balónek, který se začíná používat od 36. týdne těhotenství. Napomáhá mechanickému roztažení tkáně pochvy před porodem a připravuje ji k průchodu dítěte. Aniball můžete používat až do velikosti 10 zmáčknutí pumpičky, která je součástí balení, ale dle vašich možností můžete cvičit i s menším balónkem a nemusíte se nutit k větší velikosti.

Zezačátku je cvičení nepříjemné a některé ženy jej hned vzdají. Doporučuje se, abyste cvičení zkusila 2-3x a následně se rozhodla, jestli ve cvičení chcete pokračovat. Pokud vydržíte, je velká pravděpodobnost, že váš porod bude probíhat hladce.